Düşler Konuşursa

İçimde şefini kaybeden bir orkestranın hüznü var, dışımda Charlie Chaplin gülüşü...
 
AnasayfaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Batı Astrolojisi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
**Elmyra**
Admin
Admin
avatar

Kadın Mesaj Sayısı : 118
Yaş : 30
Nerden : Kdz Ereğli
Kayıt tarihi : 25/02/08

MesajKonu: Batı Astrolojisi   Perş. Şub. 28, 2008 2:20 pm

Yıldız Haritası
Yıldız Haritası günümüzde yaygın olarak kabul edilen Batı astrolojisinde İlkbahar Ekinoksu (Nevruz) esas alınarak çıkartılır. Çıkartılan bu haritanın takımyıldızlarıyla bir alakası bulunmamaktadır. 0 Derece Koç burcu ilkbahar ekinoksunun başladığı noktadır. İlkbahar ve sonbahar ekinokslarında günler eşitlenir (12 saat gündüz, 12 saat gece). Bu nokta esas alındıktan sonra 360 Derece 12 eşit parçaya bölünerek matamatiksel olarak burçlar kuşağı ortaya çıkartılır.

Yıldız Haritasında 12 Burç, 12 Ev ve 10 Gezegen vardır. Astrolojide evler 12 Burç kadar önemlidir. Gezegenler bulundukları evin etkilerini artırarak, kişinin karakter özelliklerine önemli etkileri olur. Yıldız haritası çocuğun Anne karınından çıkartılıp ilk nefesini aldığı an oluşan Semavi (yani Gökle ilgili, göğe ilişkin) haritadır.

Bu harita Dünya merkez alınarak çıkartılır. Bu haritaya Dünya Merkezli harita adı verilir. Bu haritaya yabancı dilde Geo (Dünya) + centric (merkezli) ya da Geocentric adı verilir. Bu harita bir şablon gibi bebeğin üzerine işlenir. İşte bu haritaya Yıldız Haritası ya da Doğum Haritası adı verilir.

Astroloji'de insanların, hayvanların Herşeyin Yıldız Haritası ya da Doğum Haritası çıkartılabilmektedir. Dolayısıyla Ülkelerin Kuruluş zamanları, O ülkenin Yıldız Haritasını oluşturmaktadır. Mesela, Mustafa Kemal ******, Türkiye Cumhuriyetini ilan ettiği an Türkiye'nin Yıldız Haritasını oluşmuştur.


Gezegenlerin anlamları
Yıldız Haritasında Her gezegenin bir anlamı vardır. Bunlar sırasıyla şöyle açıklanabilir.

Güneş : Güneş ruh ve özbenliği gösterir. Güneş sistemindeki tek yıldızdır. Güneş bilinçlilik demektir. Güneş anı yönetir. Yaradılışın başını ve özünü Dairenin içindeki Nokta sembolü gösterir.
Ay : Nefis, içgüdü, anne, bilinçaltı, bellek ile alakalıdır. Ay Dünya'nın tek uydusudur. Ay bilinçaltını yönetir. Ayın sembolü uydu alıcısı gibi Hilal sembolüdür. İçine almayı gösterir. Nasıl ki, uydu anteni alır ve iletirse, Ay da alır ve iletir. Ancak Ay'ın yüzleri değişir, Tıpkı duygularımızın sabit kalmadığı gibi, hergün başka bir duygu halinde olmamız gibi. Ay bundan dolayı astrolojide duyguları ve bilinçaltını gösterir.
Merkür: Düşünme, Zeka, Haberleşme konularıyla ilişkilidir.
Venüs: Sevgi, Empati kurma, Güzellik, Kadın, Hoşlanma, Beğenme, Kadınlık Arketipi(İlk örnek).
Mars: Arzu, Şehvet, Savaş, Elegeçirme, Kazanma, Sahip olma, Erkeklik Arketipi. Mars (mitoloji) ' de Savaş Tanrısıdır(Roma), aynı zamanda Yunan mitolojisinde Ares ismi verilir.
Jüpiter: Merhamet, Anlayış, Hoşgörü, İnanç, Din, Yargı, Genişleme prensibi.
Satürn: Sağlamlık, Saygı, Ciddiyet, Sorumluluk, Önemseme, Korku, Zaman, Daralma Prensibi.
Uranüs: Yenilik, Teknoloji, Aykırılık, Farklı olma, Elektrik ve Teknoloji.
Neptün: Hayal Alemi, Yaratıcılık, Mistisizm, Ezoterizm, Görsel Yaratıcılık, ilahi Duygular, Belirsizlik.
Pluto: Transformasyon, Dönüştürme, Güç Kurma, Kontrol etme, Tahakküm etme, Yeraltı Dünyası.

Astrolojide açılar
Astrolojide iki farklı noktanın birbirine olan uzaklığı açılarla ifade edilir.Temel açılar kavuşum (0o), karşıt 180o), üçgen (120o), kare (90o) ve altmışlık (60o) açılardır. Günümüzde yarım kare (45o), sesquiquadrate (135o) ve Quincunx (150o) adı verilen açıların da eşit derecede önemli olduğu konuşulmaktadır. Açılar içersinde en güçlüsü kavuşumdur. 90 ve 180 derecelik açılar eski zamanlarda kötü ve talihsiz açılar olarak kabul ediliyordu ama bugün stresli, gergin ve zorlayıcı açılar olarak tariflenmektedir. 60 ve 120 derecelik açılar da yine eskiden şans getirten ve iyi açılar olarak kabul edilirken, bugün uyumlu ve kolay açılar olarak kabul edilmektedir.


Gezegenlerin oluşturduğu açılara örnekler [değiştir]Yıldız Haritasında Güneş Mars'la güçlü açıdaysa(0°, 90°, 180°) o zaman bu kişi Dişi ya da erkek olsun Mars'ın etkilerini güçlü bir şekilde dış dünyaya gösterecektir. Bunlar çabuk kavga etmeye yatkınlık, gerginlik, önce ben sahip olayım isteği, arzulu olma, bildiğini okuma, saldırganlığa yatkınlık, kavga çıkarmaya yatkınlık olacaktır. Eğer kişi bayansa o zaman yapısında erkek gibi davranmaya ve kavga etmeye yatkınlık görülecektir. Erkekten çok erkek gibi olma, erkeklerle yarışma isteği ya da erkekleri küçümsemeye kalkmada bu özelliklere eklenebilecektir.

Mesela Kişinin Yıldız haritasında Güneş hem marsla, hem de Uranüs’le Güçlü bir bakış açısı oluşturuyorsa o zaman kişi hem erkeksi ve kavga etmeye yatkın, hem de asi ve aykırı bir karakter sergileyecektir. Uranüs Yıldız Haritasında neyle açıya geçerse, açıya geçtiği Gezegenlere bir aykırılık getirecektir. Eğer bu Güneşse, aykırı bir ruh, Venüs ise sevdiği hoşlandığı şeylerden kolay sıkılabilme, hep yeni şeylerden hoşlanma ve çapkınlığa yatkınlık, Merkür ise zihinsel anlamda aykırı olma, söylenen şeyin zıddına gitme, zıddı gösterme, Mars'sa Yeni Zaferler elde etme, aykırı davranışlara yatkınlık, fiziksel hareketlerde ani düşünmeden hareket etme, hızdan hoşlanma olacaktır._________________
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://aftertherain.yetkin-forum.com
 
Batı Astrolojisi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Düşler Konuşursa :: Bilim & Kültür :: Astroloji-
Buraya geçin: